25/03/2017
3162 Görüntüleme

Televizyon, sinema ve sanal ortamda yayınlanan görsel reklam, klip ve dramalarda hareketleri izlemesi gerekenden yani doğalın dışında optik, mekanik, kimyasal veya bilgisayar ortamında yapılan kamera ile kaydedilmiş görüntülerin çekilenden daha farklı olarak sunmak için yapılan işlemlere montaj, post veya post-prodüksiyon, görsel efekt, vfx gibi çeşitli isimler yakıştırılmıştır.

Sinema tarihinde ilk görsel efekt 1895 yapımı “The Execution of Mary Queen of Scots” filminde yapılmış. Kraliçenin idam sahnesinde cellat tam baltayı indireceği anda çekim durdurulmuş. Mary Queen’i canlandıran oyuncunun ile birebir aynı maketi yer değiştirilmiş.

Bu arada sahnedeki diğer oyuncular kımıldamadan beklemiş kamera da hiç oynama olmadığı için, sahne kaldığı yerden çekilmeye devam edildiğinde kesintisiz bir görüntü elde edilebilmiştir. Bu tekniğe “substitution shoot” (yerine koyma efekti) denir. Bu efekt daha sonra sinemada sıkça kullanılan bir efekt haline geldi. İnandırıcılığı düşük ve fark edilmesi kolay olmasına rağmen, basit bir şekilde uygulanabilmesinden dolayı günümüzde de görsel efekt kaygısı taşımayan çekimlerde kullanılan bir tekniktir.

Görsel efektleri çekim anında yapmak yayına hazırlama aşamasını hızlandırır fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda veya maliyeti arttıracak gerçekte imkansız olan çekimlerde görsel efekt için çeşitli çekim teknikleri devreye girer bunlardan en bilineni Bluebox tekniği hareketli görüntüyü yeşil veya mavi bir fonda çekip bu görüntüde çekilen rengi yok edip başka bir görüntü koyma olarak anlatılabilir.

Benim ilk hatırladığım 70li yıllarda çekilen SUPERMAN filminde Bluebox tekniği kullanılmıştı. Örneğin Superman’ın gökyüzünde uçtuğu sahneler, bu teknik ile çekilmiştir. Bluebox tekniği uygulanırken, düz mavi bir fonun (perdenin) önünde çekilen film sahneleri, montaj aşamasında istenilen arka planla değiştirilir, daha çok parlak yeşil ve mavinin tercih edildiği bu teknikte amaç farklı sahneleri tek resimde göstermektir. Günümüzde sadece filmlerde değil dekor maliyetini düşürmek için haber programları, hava durumu bültenleri gibi pek çok yerde kullanılmaktadır.

O yıllarda benim için merak konusu olan bu adam nasıl uçuyor günlerce beni meşgul etmişti daha sonraları gazetede kamera arkası fotoğrafları görünce kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmı silindi sihirli bir boya daha doğrusu mavi önünde çekilen her şeyi istediğin yere koyuyordun ama nasıl?

Video switcher (Resim masası) denilen cihazlarla yapılan bu işlem zamanımızda aklımıza gelebilecek efektlerin çoğunu bir arada yapan çeşitli programlarla yapılabilmektedir. Temelde bu programlar 2D ve 3D olarak ikiye ayrılır. 2D programlar Flame, Smoke, After Effects, Nuke vs. 3D programlar ise 3Dmax, Maya, Cinema 4D vs. Bu programlarla yapılabilen efektleri ve çekim sonrası aşamaları ilerleyen günlerde anlatmaya çalışacağım.

İlginizi Çekebilir

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)
Akademi
969 görüntüleme
Akademi
969 görüntüleme

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)

Elif Feyza Demir - 12/12/2020

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski Ülke: Polonya Yapım Yılı: 1988 Yapımcı: Ryszard Chutkowski Senaryo Yazarı: Krzysztof Kieślowski,  Krzysztof Piesiewicz Oyuncular: Miroslaw Baka,…

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?
Sinema
501 görüntüleme
Sinema
501 görüntüleme

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?

ADMIN - 12/12/2020

Tarantino’nun filmlerini neyin bu kadar farklı kıldığına ve yönetmenlik stilini oluşturmak için birleştirdiği öğelere bir göz atın. Bugünün film öğrencilerine…

Panasonic S1H ProRes RAW
Kamera
774 görüntüleme
Kamera
774 görüntüleme

Panasonic S1H ProRes RAW

ADMIN - 24/05/2020

Panasonic S1H ProRes RAW'ı bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Panasonic LUMIX S1H, çok yönlülüğü ve karlı kayıt formatları nedeniyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.