25/03/2017
2089 Görüntülendi

Televizyon, sinema ve sanal ortamda yayınlanan görsel reklam, klip ve dramalarda hareketleri izlemesi gerekenden yani doğalın dışında optik, mekanik, kimyasal veya bilgisayar ortamında yapılan kamera ile kaydedilmiş görüntülerin çekilenden daha farklı olarak sunmak için yapılan işlemlere montaj, post veya post-prodüksiyon, görsel efekt, vfx gibi çeşitli isimler yakıştırılmıştır.

Sinema tarihinde ilk görsel efekt 1895 yapımı “The Execution of Mary Queen of Scots” filminde yapılmış. Kraliçenin idam sahnesinde cellat tam baltayı indireceği anda çekim durdurulmuş. Mary Queen’i canlandıran oyuncunun ile birebir aynı maketi yer değiştirilmiş.

Bu arada sahnedeki diğer oyuncular kımıldamadan beklemiş kamera da hiç oynama olmadığı için, sahne kaldığı yerden çekilmeye devam edildiğinde kesintisiz bir görüntü elde edilebilmiştir. Bu tekniğe “substitution shoot” (yerine koyma efekti) denir. Bu efekt daha sonra sinemada sıkça kullanılan bir efekt haline geldi. İnandırıcılığı düşük ve fark edilmesi kolay olmasına rağmen, basit bir şekilde uygulanabilmesinden dolayı günümüzde de görsel efekt kaygısı taşımayan çekimlerde kullanılan bir tekniktir.

Görsel efektleri çekim anında yapmak yayına hazırlama aşamasını hızlandırır fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda veya maliyeti arttıracak gerçekte imkansız olan çekimlerde görsel efekt için çeşitli çekim teknikleri devreye girer bunlardan en bilineni Bluebox tekniği hareketli görüntüyü yeşil veya mavi bir fonda çekip bu görüntüde çekilen rengi yok edip başka bir görüntü koyma olarak anlatılabilir.

Benim ilk hatırladığım 70li yıllarda çekilen SUPERMAN filminde Bluebox tekniği kullanılmıştı. Örneğin Superman’ın gökyüzünde uçtuğu sahneler, bu teknik ile çekilmiştir. Bluebox tekniği uygulanırken, düz mavi bir fonun (perdenin) önünde çekilen film sahneleri, montaj aşamasında istenilen arka planla değiştirilir, daha çok parlak yeşil ve mavinin tercih edildiği bu teknikte amaç farklı sahneleri tek resimde göstermektir. Günümüzde sadece filmlerde değil dekor maliyetini düşürmek için haber programları, hava durumu bültenleri gibi pek çok yerde kullanılmaktadır.

O yıllarda benim için merak konusu olan bu adam nasıl uçuyor günlerce beni meşgul etmişti daha sonraları gazetede kamera arkası fotoğrafları görünce kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmı silindi sihirli bir boya daha doğrusu mavi önünde çekilen her şeyi istediğin yere koyuyordun ama nasıl?

Video switcher (Resim masası) denilen cihazlarla yapılan bu işlem zamanımızda aklımıza gelebilecek efektlerin çoğunu bir arada yapan çeşitli programlarla yapılabilmektedir. Temelde bu programlar 2D ve 3D olarak ikiye ayrılır. 2D programlar Flame, Smoke, After Effects, Nuke vs. 3D programlar ise 3Dmax, Maya, Cinema 4D vs. Bu programlarla yapılabilen efektleri ve çekim sonrası aşamaları ilerleyen günlerde anlatmaya çalışacağım.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3
Festival
paylaşım1295 görüntüleme
Festival
paylaşım1295 görüntüleme

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3

ADMIN - Haz 29, 2017

Uluslararası sinema toplumunda dalgalanmalara neden olan Cannes 2017 filmleri. Cannes veteranı tarafından iki kez Palme d’Or’un galibi Michael Haneke’den Zambiya…

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar
Post Prodüksiyon
paylaşım1330 görüntüleme
Post Prodüksiyon
paylaşım1330 görüntüleme

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar

ADMIN - Haz 16, 2017

X-Men serisinin en yeni ve en karanlık girişi olan Logan, tüm serideki en çarpıcı efektlerin bazılarını içeriyor (filmin R-rating göz…

Sigma: Yeni Cine Zoom
Lens
paylaşım1723 görüntüleme
Lens
paylaşım1723 görüntüleme

Sigma: Yeni Cine Zoom

ADMIN - Haz 14, 2017

Sigma, objektifte güzel optikler arayan film yapımcıları için daha ucuz bir alternatif olduğu için bilinir. Yeni High-Speed Primes (şu an…

Yorum Yazmak İçin

Merak etmeyin, mail adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.