Filminizin Daha Sinematik Görünmesini Sağlayacak 5 İpucu

06/04/2017
3408 Görüntüleme

Filminizin sinematik görünmesini sağlamak için daha çok çan ve rüzgar sesine ihtiyacınız yok. Bu, muhtemelen İndie/düşük bütçeli film topluluklarında en çok sorulan soruların başında gelir: Filmi nasıl sinematik hale getirirsiniz?

Cevaplaması zor bir sorudur çünkü bir filmi oluşturan; aydınlatma, kamera hareketi ve set tasarımı gibi, hepsi yıllarca tecrübe ve deneme gerektiren çok önemli unsurlar vardır. Ancak, şu anda projenizi daha sinematik görünmesini sağlayacak ucuz ve kolay yollar arıyorsanız, Armando Ferreira’nın bunu yapmanıza yardımcı olacak 5 ipucu var.

“Sine Bar” Ekleyin: Bir filmin en-boy oranı, düşündüğünüzden daha önemlidir. Bununla birlikte, fotoğraf makineniz geçerli geniş ekran sinema standartları 2.35:1 veya 1.85:1 ile çekim yapmanıza izin vermiyorsa, bu “Sine Bar”larını eklemek zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak için birçok yol var. Videolarınızı Ferreira’nın yaptığı gibi crop’layabilirsiniz, Premiere Pro’da düzenleme katmanları oluşturabilir veya sadece bu ücretsiz aspect ratio template‘leri timeline’ınıza sürükleyip bırakabilirsiniz.

Sis Ekleyin: Sis, pus, duman veya atmosfer olsun, gerçekten ışığı yakalamaya ve filminize sinematik görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Ve sadece korku filmleri için değil. Sisi, biraz daha soft, rüya gibi görünmesini istediğiniz herhangi bir sahnede de kullanabilirsiniz.

LUTs: LUT’lar, filminizin daha sinematik görünmesine inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Projeniz çok komplike bir renk derecelendirme gerektirmedikçe, çoğu durumdan en iyisidir.

24fps: Bu çok basit ama çok önemlidir. Sinema filmleri 24fps’de izleyiciye sunulur ve doğal olarak bu kare hızında izledikleri her şeyi sinematik olarak düşünürler. Tabii ki, farklı kare hızlarının kullanıldığı durumlar olacaktır, ancak genel olarak 24fps’ye sadık kalmak gayret edin.

Slow Motion Çekim: Klasik çaylak hatası! Bir sahneyi 24fps’de çekip daha sonra bunu yavaş çekim gibi hızını azaltmak… Sonuç: dalgalı, atlamalı bir karmaşa. Yavaş çekim görüntü istediğinizde bunu, yüksek çekim hızları ve enstantane hızları ile çekimini yapın. (Öneri: Genellikle, deklanşör hızınız, kare hızınızı iki katına çıkarın)

Bu ipuçları, projenizi biraz daha sinematik bir görünüm elde ettirecek temel ve basit hileler. Filmlerinizi bir üst seviyeye çekmek istiyorsanız, ışıklandırma, kamera hareketi, ses, müzik, kostüm, sahne tasarımı ve hikaye anlatımı konularında elinizden gelen her şeyi öğrenin.

Filmlerini daha sinematik hale getirmek isteyenler için diğer hızlı, kolay ve ucuz ipuçları nelerdir? Yorumlarınızı bize bildirin!

İlginizi Çekebilir

Panasonic S1H ProRes RAW
Kamera
273 görüntüleme
Kamera
273 görüntüleme

Panasonic S1H ProRes RAW

ADMIN - 24/05/2020

Panasonic S1H ProRes RAW'ı bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Panasonic LUMIX S1H, çok yönlülüğü ve karlı kayıt formatları nedeniyle…

ARRI ALEXA LF SUP 4.3 Update
Kamera
336 görüntüleme
Kamera
336 görüntüleme

ARRI ALEXA LF SUP 4.3 Update

Ahmet Yetim - 19/05/2020

ARRI ALEXA LF - Değişiklikler ve Yeni Özellikleri Lensler ARRI Rental DNA lenslerinin tanınması ARRI ALEXA LF SUP 4.3 ile…

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3
Festival
1823 görüntüleme
Festival
1823 görüntüleme

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3

ADMIN - 29/06/2017

Uluslararası sinema toplumunda dalgalanmalara neden olan Cannes 2017 filmleri. Cannes veteranı tarafından iki kez Palme d’Or’un galibi Michael Haneke’den Zambiya…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.