Filminizin Daha Sinematik Görünmesini Sağlayacak 5 İpucu

06/04/2017
2389 Views

Filminizin sinematik görünmesini sağlamak için daha çok çan ve rüzgar sesine ihtiyacınız yok. Bu, muhtemelen İndie/düşük bütçeli film topluluklarında en çok sorulan soruların başında gelir: Filmi nasıl sinematik hale getirirsiniz?

Cevaplaması zor bir sorudur çünkü bir filmi oluşturan; aydınlatma, kamera hareketi ve set tasarımı gibi, hepsi yıllarca tecrübe ve deneme gerektiren çok önemli unsurlar vardır. Ancak, şu anda projenizi daha sinematik görünmesini sağlayacak ucuz ve kolay yollar arıyorsanız, Armando Ferreira’nın bunu yapmanıza yardımcı olacak 5 ipucu var.

“Sine Bar” Ekleyin: Bir filmin en-boy oranı, düşündüğünüzden daha önemlidir. Bununla birlikte, fotoğraf makineniz geçerli geniş ekran sinema standartları 2.35:1 veya 1.85:1 ile çekim yapmanıza izin vermiyorsa, bu “Sine Bar”larını eklemek zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak için birçok yol var. Videolarınızı Ferreira’nın yaptığı gibi crop’layabilirsiniz, Premiere Pro’da düzenleme katmanları oluşturabilir veya sadece bu ücretsiz aspect ratio template‘leri timeline’ınıza sürükleyip bırakabilirsiniz.

Sis Ekleyin: Sis, pus, duman veya atmosfer olsun, gerçekten ışığı yakalamaya ve filminize sinematik görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Ve sadece korku filmleri için değil. Sisi, biraz daha soft, rüya gibi görünmesini istediğiniz herhangi bir sahnede de kullanabilirsiniz.

LUTs: LUT’lar, filminizin daha sinematik görünmesine inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Projeniz çok komplike bir renk derecelendirme gerektirmedikçe, çoğu durumdan en iyisidir.

24fps: Bu çok basit ama çok önemlidir. Sinema filmleri 24fps’de izleyiciye sunulur ve doğal olarak bu kare hızında izledikleri her şeyi sinematik olarak düşünürler. Tabii ki, farklı kare hızlarının kullanıldığı durumlar olacaktır, ancak genel olarak 24fps’ye sadık kalmak gayret edin.

Slow Motion Çekim: Klasik çaylak hatası! Bir sahneyi 24fps’de çekip daha sonra bunu yavaş çekim gibi hızını azaltmak… Sonuç: dalgalı, atlamalı bir karmaşa. Yavaş çekim görüntü istediğinizde bunu, yüksek çekim hızları ve enstantane hızları ile çekimini yapın. (Öneri: Genellikle, deklanşör hızınız, kare hızınızı iki katına çıkarın)

Bu ipuçları, projenizi biraz daha sinematik bir görünüm elde ettirecek temel ve basit hileler. Filmlerinizi bir üst seviyeye çekmek istiyorsanız, ışıklandırma, kamera hareketi, ses, müzik, kostüm, sahne tasarımı ve hikaye anlatımı konularında elinizden gelen her şeyi öğrenin.

Filmlerini daha sinematik hale getirmek isteyenler için diğer hızlı, kolay ve ucuz ipuçları nelerdir? Yorumlarınızı bize bildirin!

You may be interested

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3
Festival
1380 views
Festival
1380 views

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3

ADMIN - 29/06/2017

Uluslararası sinema toplumunda dalgalanmalara neden olan Cannes 2017 filmleri. Cannes veteranı tarafından iki kez Palme d’Or’un galibi Michael Haneke’den Zambiya…

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar
Post Prodüksiyon
1410 views
Post Prodüksiyon
1410 views

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar

ADMIN - 16/06/2017

X-Men serisinin en yeni ve en karanlık girişi olan Logan, tüm serideki en çarpıcı efektlerin bazılarını içeriyor (filmin R-rating göz…

Sigma: Yeni Cine Zoom
Lens
1794 views
Lens
1794 views

Sigma: Yeni Cine Zoom

ADMIN - 14/06/2017

Sigma, objektifte güzel optikler arayan film yapımcıları için daha ucuz bir alternatif olduğu için bilinir. Yeni High-Speed Primes (şu an…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.