Filminizin Daha Sinematik Görünmesini Sağlayacak 5 İpucu

06/04/2017
4557 Görüntüleme

Filminizin sinematik görünmesini sağlamak için daha çok çan ve rüzgar sesine ihtiyacınız yok. Bu, muhtemelen İndie/düşük bütçeli film topluluklarında en çok sorulan soruların başında gelir: Filmi nasıl sinematik hale getirirsiniz?

Cevaplaması zor bir sorudur çünkü bir filmi oluşturan; aydınlatma, kamera hareketi ve set tasarımı gibi, hepsi yıllarca tecrübe ve deneme gerektiren çok önemli unsurlar vardır. Ancak, şu anda projenizi daha sinematik görünmesini sağlayacak ucuz ve kolay yollar arıyorsanız, Armando Ferreira’nın bunu yapmanıza yardımcı olacak 5 ipucu var.

“Sine Bar” Ekleyin: Bir filmin en-boy oranı, düşündüğünüzden daha önemlidir. Bununla birlikte, fotoğraf makineniz geçerli geniş ekran sinema standartları 2.35:1 veya 1.85:1 ile çekim yapmanıza izin vermiyorsa, bu “Sine Bar”larını eklemek zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak için birçok yol var. Videolarınızı Ferreira’nın yaptığı gibi crop’layabilirsiniz, Premiere Pro’da düzenleme katmanları oluşturabilir veya sadece bu ücretsiz aspect ratio template‘leri timeline’ınıza sürükleyip bırakabilirsiniz.

Sis Ekleyin: Sis, pus, duman veya atmosfer olsun, gerçekten ışığı yakalamaya ve filminize sinematik görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Ve sadece korku filmleri için değil. Sisi, biraz daha soft, rüya gibi görünmesini istediğiniz herhangi bir sahnede de kullanabilirsiniz.

LUTs: LUT’lar, filminizin daha sinematik görünmesine inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Projeniz çok komplike bir renk derecelendirme gerektirmedikçe, çoğu durumdan en iyisidir.

24fps: Bu çok basit ama çok önemlidir. Sinema filmleri 24fps’de izleyiciye sunulur ve doğal olarak bu kare hızında izledikleri her şeyi sinematik olarak düşünürler. Tabii ki, farklı kare hızlarının kullanıldığı durumlar olacaktır, ancak genel olarak 24fps’ye sadık kalmak gayret edin.

Slow Motion Çekim: Klasik çaylak hatası! Bir sahneyi 24fps’de çekip daha sonra bunu yavaş çekim gibi hızını azaltmak… Sonuç: dalgalı, atlamalı bir karmaşa. Yavaş çekim görüntü istediğinizde bunu, yüksek çekim hızları ve enstantane hızları ile çekimini yapın. (Öneri: Genellikle, deklanşör hızınız, kare hızınızı iki katına çıkarın)

Bu ipuçları, projenizi biraz daha sinematik bir görünüm elde ettirecek temel ve basit hileler. Filmlerinizi bir üst seviyeye çekmek istiyorsanız, ışıklandırma, kamera hareketi, ses, müzik, kostüm, sahne tasarımı ve hikaye anlatımı konularında elinizden gelen her şeyi öğrenin.

Filmlerini daha sinematik hale getirmek isteyenler için diğer hızlı, kolay ve ucuz ipuçları nelerdir? Yorumlarınızı bize bildirin!

İlginizi Çekebilir

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)
Akademi
969 görüntüleme
Akademi
969 görüntüleme

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)

Elif Feyza Demir - 12/12/2020

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski Ülke: Polonya Yapım Yılı: 1988 Yapımcı: Ryszard Chutkowski Senaryo Yazarı: Krzysztof Kieślowski,  Krzysztof Piesiewicz Oyuncular: Miroslaw Baka,…

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?
Sinema
501 görüntüleme
Sinema
501 görüntüleme

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?

ADMIN - 12/12/2020

Tarantino’nun filmlerini neyin bu kadar farklı kıldığına ve yönetmenlik stilini oluşturmak için birleştirdiği öğelere bir göz atın. Bugünün film öğrencilerine…

Panasonic S1H ProRes RAW
Kamera
775 görüntüleme
Kamera
775 görüntüleme

Panasonic S1H ProRes RAW

ADMIN - 24/05/2020

Panasonic S1H ProRes RAW'ı bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Panasonic LUMIX S1H, çok yönlülüğü ve karlı kayıt formatları nedeniyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.