Color Grading / Color Correction

Colorcı Geldi!

30/03/2017
5103 Görüntüleme

Renk bilimine girmeden önce color correction ve color grading ayrımını çok iyi yapmak gerekir. Color correction (renk düzeltme) işlemi raw, log veya renkli olarak çekilmiş görüntülerin parlaklık, beyaz ayarı vb. ufak düzeltmeler ile doğal ve canlı renklerin geri getirilmesi işlemidir. Color correction ne kadar başarılı yapılırsa color grading (renk sınıflandırma) işlemi de bir o kadar başarılı olur.

Color grading işleminde amaç, görüntü yönetmeninin tercihine göre filme ya da belgesele ayrı bir hava katmak, sinematik bir etki oluşturmak veya belirlenen bir renk profilini uygulamaktır. Örneğin; Matrix filmindeki yeşil ağırlıklı ton olmasa idi filmin izleyicilerde aynı etkiyi göstermeyeceği ve gişe başarısının beklenen seviyede olmayacağı filmin yapımcısı tarafından belirtilmiştir. Renk uzaylarının görülebilir renk alanlarına baktığımızda sırası ile sRGB, Rec-709, DCI P3, Rec-2020, Dolby Vision ve ACES olduğunu görmekteyiz. sRGB’de görülebilir renk alanı %35 iken, ACES’te bu %100’e çıkmaktadır.

Eğer bir reklam filmi çekiyorsanız, RAW çekmek her zaman avantajınız olacaktır. Çünkü, iso, white balance, log-rec 709 değişkenliği gibi kameradan yapılacak bütün ayarları color programları ile yapabilirsiniz. Reklamlar hem kısa olduğu için hem de kamera açıları ve görüntü hakimiyeti üst düzeyde olduğu için RAW kayıt almak, renk düzenlemesinden iso’ya kadar tüm ayarları coloriste teslim etmek demektir.

RAW kayıt almak, analog makinelerdeki film kopyalarına benzer. Görüntüde bozulma yapmadan üzerinde değişiklik yapmanıza imkan verir. Tek dezavantajı kapladığı yüksek boyutlarıdır. Bundan dolayı çoğunlukla reklam sektöründe çokça kullanılır.

LOG çekim yaptığınızda ise RAW çekimdeki avantajınızı yarı yarıya kaybedersiniz. Genelde dizi ve belgesellerde kullanılan bir formattır. Hem RAW kadar yer tutmaz hem de dinamik aralık, renkli olarak (Rec 709) çekeceğiniz görüntüye oranla daha az yer kaplar.

Bu konumda bir çekim yapıldığında görüntü soluk renklerdedir. ISO, white balance vb. kamera üzerinden yapılan müdahalelere color programı üzerinden derinlemesine bir müdahale edilemez. Ayrıca görüntü üzerinde bozulmalara yol açar. LOG çekim yapıldığında dinamik aralığın avantajından faydalanılarak renk düzeltmesi yapılır ve renkler öncelikle doğal haline geri getirilir veya color programları üzerinden log panelleri sayesinde ufak düzeltmeler yapılarak renkler geri getirilmeden başlanabilir.

Colorist olarak çalıştığım Giz Yapım için hazırladığım videoda ham görüntüden color grading’e kadar olan süreci görebilirsiniz:

Son olarak, color programlarına baktığımızda; Davinci Resolve, Adobe Speedgrade, Adobe Lightroom, Adobe Premiere’de bulunan Lumetri paneli, Color Finale vb. programları en ünlüleridir. Davinci Resolve sektörde öncü olarak bilinmekle birlikte, internet üzerinden indirilebilen free sürümü bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)
Akademi
969 görüntüleme
Akademi
969 görüntüleme

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)

Elif Feyza Demir - 12/12/2020

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski Ülke: Polonya Yapım Yılı: 1988 Yapımcı: Ryszard Chutkowski Senaryo Yazarı: Krzysztof Kieślowski,  Krzysztof Piesiewicz Oyuncular: Miroslaw Baka,…

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?
Sinema
501 görüntüleme
Sinema
501 görüntüleme

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?

ADMIN - 12/12/2020

Tarantino’nun filmlerini neyin bu kadar farklı kıldığına ve yönetmenlik stilini oluşturmak için birleştirdiği öğelere bir göz atın. Bugünün film öğrencilerine…

Panasonic S1H ProRes RAW
Kamera
775 görüntüleme
Kamera
775 görüntüleme

Panasonic S1H ProRes RAW

ADMIN - 24/05/2020

Panasonic S1H ProRes RAW'ı bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Panasonic LUMIX S1H, çok yönlülüğü ve karlı kayıt formatları nedeniyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.