Color Grading / Color Correction

Colorcı Geldi!

30/03/2017
2546 Görüntülendi

Renk bilimine girmeden önce color correction ve color grading ayrımını çok iyi yapmak gerekir. Color correction (renk düzeltme) işlemi raw, log veya renkli olarak çekilmiş görüntülerin parlaklık, beyaz ayarı vb. ufak düzeltmeler ile doğal ve canlı renklerin geri getirilmesi işlemidir. Color correction ne kadar başarılı yapılırsa color grading (renk sınıflandırma) işlemi de bir o kadar başarılı olur.

Color grading işleminde amaç, görüntü yönetmeninin tercihine göre filme ya da belgesele ayrı bir hava katmak, sinematik bir etki oluşturmak veya belirlenen bir renk profilini uygulamaktır. Örneğin; Matrix filmindeki yeşil ağırlıklı ton olmasa idi filmin izleyicilerde aynı etkiyi göstermeyeceği ve gişe başarısının beklenen seviyede olmayacağı filmin yapımcısı tarafından belirtilmiştir. Renk uzaylarının görülebilir renk alanlarına baktığımızda sırası ile sRGB, Rec-709, DCI P3, Rec-2020, Dolby Vision ve ACES olduğunu görmekteyiz. sRGB’de görülebilir renk alanı %35 iken, ACES’te bu %100’e çıkmaktadır.

Eğer bir reklam filmi çekiyorsanız, RAW çekmek her zaman avantajınız olacaktır. Çünkü, iso, white balance, log-rec 709 değişkenliği gibi kameradan yapılacak bütün ayarları color programları ile yapabilirsiniz. Reklamlar hem kısa olduğu için hem de kamera açıları ve görüntü hakimiyeti üst düzeyde olduğu için RAW kayıt almak, renk düzenlemesinden iso’ya kadar tüm ayarları coloriste teslim etmek demektir.

RAW kayıt almak, analog makinelerdeki film kopyalarına benzer. Görüntüde bozulma yapmadan üzerinde değişiklik yapmanıza imkan verir. Tek dezavantajı kapladığı yüksek boyutlarıdır. Bundan dolayı çoğunlukla reklam sektöründe çokça kullanılır.

LOG çekim yaptığınızda ise RAW çekimdeki avantajınızı yarı yarıya kaybedersiniz. Genelde dizi ve belgesellerde kullanılan bir formattır. Hem RAW kadar yer tutmaz hem de dinamik aralık, renkli olarak (Rec 709) çekeceğiniz görüntüye oranla daha az yer kaplar.

Bu konumda bir çekim yapıldığında görüntü soluk renklerdedir. ISO, white balance vb. kamera üzerinden yapılan müdahalelere color programı üzerinden derinlemesine bir müdahale edilemez. Ayrıca görüntü üzerinde bozulmalara yol açar. LOG çekim yapıldığında dinamik aralığın avantajından faydalanılarak renk düzeltmesi yapılır ve renkler öncelikle doğal haline geri getirilir veya color programları üzerinden log panelleri sayesinde ufak düzeltmeler yapılarak renkler geri getirilmeden başlanabilir.

Colorist olarak çalıştığım Giz Yapım için hazırladığım videoda ham görüntüden color grading’e kadar olan süreci görebilirsiniz:

Son olarak, color programlarına baktığımızda; Davinci Resolve, Adobe Speedgrade, Adobe Lightroom, Adobe Premiere’de bulunan Lumetri paneli, Color Finale vb. programları en ünlüleridir. Davinci Resolve sektörde öncü olarak bilinmekle birlikte, internet üzerinden indirilebilen free sürümü bulunmaktadır.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3
Festival
paylaşım1295 görüntüleme
Festival
paylaşım1295 görüntüleme

Cannes 2017: Herkesin Konuştuğu 11 Film – Bölüm 3

ADMIN - Haz 29, 2017

Uluslararası sinema toplumunda dalgalanmalara neden olan Cannes 2017 filmleri. Cannes veteranı tarafından iki kez Palme d’Or’un galibi Michael Haneke’den Zambiya…

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar
Post Prodüksiyon
paylaşım1330 görüntüleme
Post Prodüksiyon
paylaşım1330 görüntüleme

Logan’ın R-Rated VFX’inin Ardındaki Sırlar

ADMIN - Haz 16, 2017

X-Men serisinin en yeni ve en karanlık girişi olan Logan, tüm serideki en çarpıcı efektlerin bazılarını içeriyor (filmin R-rating göz…

Sigma: Yeni Cine Zoom
Lens
paylaşım1723 görüntüleme
Lens
paylaşım1723 görüntüleme

Sigma: Yeni Cine Zoom

ADMIN - Haz 14, 2017

Sigma, objektifte güzel optikler arayan film yapımcıları için daha ucuz bir alternatif olduğu için bilinir. Yeni High-Speed Primes (şu an…

Yorum Yazmak İçin

Merak etmeyin, mail adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.