Boom Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Pozisyon

28/03/2017
2273 Görüntüleme

Bir boom ile çalışmaya alışkın değilseniz, boom hakkında bazı önemli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bir boom mikrofon kullanmak basit bir iş gibi görünebilir, ancak herhangi bir boom uzmanına sorun; boom söz konusu olduğunda bu biraz incelik ister, der. Operatörler, mikrofonunu nasıl tutacağına karar vermeden önce yorgunluk gibi birkaç şeyi dikkate almalıdır ve Aputure tarafından hazırlanan bu videoda Stephen Harrod, ses kaydettiğiniz 3 “aktif” ve aktif olmadığınız 3 “dinlenme” pozisyonu dahil olmak üzere bom mikrofonu tutmanın genel yollarını paylaşıyor.

Yeni bom operatörlerinin iş başındaki ilk günde, öğrenmek zorunda olduğu şeylerden biri, bir bom mikrofonunun tutulmasının ne kadar yorucu ve rahatsız olduğudur. Setteki en ağır ekipman parçası olmadıklarına, saatlerce bir bom mikrofonunu dikkatle tuttuğuna ve onları ses kaynağına tam olarak doğrultmalarına gerek duymalarına rağmen operatörler bu görevleri kolaylaştıran pozisyonları bulmak isterler. İşte Harrod’un videoda bahsettiği aktif ve dinlenme pozisyonları:

  1. “H” pozisyonu: Bom mikrofonu tutmak için oldukça standart bir yoldur. Mikrofonu nesnenin ağzına yaklaştırır ve kamera görüntüsünün dışına çıkarır.
  2. Bench press: Bu pozisyon, “H” pozisyonunu göğsünüze indirerek kollarınızı biraz dinlendirin.
  3. Scooping: Üstten gelen bir ışık, nesnenize bom mikrofonun gölgesini düşürür. Scooping, boom mikrofonunun gölgesi düşmeden kaynağınıza yakın bir şekilde mikrofonunuzu tutmanızı sağlar.
  4. Omuz dayanma yeri: Mikrofonunuzu yere koymak zorunda kalmadan rahat bir dinlenme yoludur.
  5. Dikey dinlenme: Mikrofonunuzu eller arasında dikey olarak tutuyorsanız, yere koymak yerine ayakkabınız üzerinde durduğundan emin olun.
  6. Bom box: Bu küçük icat, mikrofon direğini bir duvara dayamaya ya da yere koymanıza gerek kalmadan kenara koymanızı sağlar.

Film yapımcılarının bilmesi gereken diğer mikrofon pozisyonları nelerdir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)
Akademi
731 görüntüleme
Akademi
731 görüntüleme

Sevgi Elde Etmenin Sapkın Bir Yolu: Öldürme Üzerine Kısa Bir Film (1988)

Elif Feyza Demir - 12/12/2020

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski Ülke: Polonya Yapım Yılı: 1988 Yapımcı: Ryszard Chutkowski Senaryo Yazarı: Krzysztof Kieślowski,  Krzysztof Piesiewicz Oyuncular: Miroslaw Baka,…

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?
Sinema
377 görüntüleme
Sinema
377 görüntüleme

Quentin Tarantino Gibi Filmler Nasıl Çekilir?

ADMIN - 12/12/2020

Tarantino’nun filmlerini neyin bu kadar farklı kıldığına ve yönetmenlik stilini oluşturmak için birleştirdiği öğelere bir göz atın. Bugünün film öğrencilerine…

Panasonic S1H ProRes RAW
Kamera
699 görüntüleme
Kamera
699 görüntüleme

Panasonic S1H ProRes RAW

ADMIN - 24/05/2020

Panasonic S1H ProRes RAW'ı bekleyenler biraz daha beklemek zorunda kalacaklar. Panasonic LUMIX S1H, çok yönlülüğü ve karlı kayıt formatları nedeniyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.